سرمایه گذاری جسورانه شرکتی چیست؟

 سرمایه گذاری جسورانه شرکتی
سرمایه گذاری جسورانه شرکتی

سرمایه گذاری جسورانه شرکتی یا Corporate venture capital، سرمایه‌گذاری مستقیم امور مالی شرکت‌ها بر روی استارتاپ ها می‏‌باشد. سرمایه گذاری جسورانه شرکتی در لغت‏‌نامه‌ی کسب و کار به عنوان فرآیندی در نظر گرفته می‌شود که در آن یک شرکت بزرگ، بخشی از سهام یک شرکت کوچک و نوآور را گرفته و می‌تواند به او خدمات مدیریت و بازاریابی ارائه دهد. او از این طریق به مزیت رقابتی می‌رسد.

شرکت‏‌ها به صورت مستقل می‌توانند در کسب و کارهای مختلف سرمایه‌‏گذاری کنند تا از این طریق سرانه‌ی درآمد خود را افزایش داده یا مزیت رقابتی ایجاد کنند. سرمایه‌گذاری بلند مدت این شرکت‌ها بسیار شبیه به vc ها می‌باشد اما به علت عدم نیاز به خروج تصمیم‏‌گیری‏‌هایشان با یکدیگر متفاوت خواهند بود. CVCها اهدافی استراتژیک به جز بازگشت سرمایه دارند.

تمامی شرکت‌ها اعم از بزرگ و کوچک باید بدانند که سرمایه‌گذاری خطرپذیر برای آنها به منزله‌ی یک موتور رشد است. انتقال دانش و فرصت ایجاد شده برای مشارکت با نوآورانه‌ترین کسب‌وکارها در صنعت بی شک به نفع شرکت خواهد بود و می‌توان سریع‌تر به تغییرات بازار  پاسخ داد.

در حقیقت تغییر داینامیک بازار در صنایع مختلف باعث ایجاد چالش‌های جدیدی می‌گردد که توسط شرکت‌های کوچک‌تر و چابک سریع‌تر و راحت‌تر حل خواهد شد. پیشروی در شروع همکاری با این استارتاپ‌ها  فرصتی برای همکاری در حل مسائل پیچیده برای مشتریان را فراهم می‌آورد. دنیای آینده ،دنیای نوآوری و ایده‌هاست. سازمان‌هایی که دیدگاه سرمایه‌گذارانه به بازار داشته باشند به مزیت استراتژیک دست خواهند یافت.

 

در مقاله بعدی فرشته سرمایه‌گذار را بشناسید.

 

نویسنده:

پروانه صنعتی

 

ارسال دیدگاه