سلسله مقاله های شخصیت شناسی 13-شناخت تجربه کننده‌ها

همان‌طور که گفتیم، افراد با شخصیت تجربه کننده (یا SPها) عمل‌گراترین مشرب در بین مشرب‌های چهارگانه هستند. آسان گیری و با روحیه بودن جزو رفتار و سلوک بارز این دسته شخصیتی در MBTI می‌باشد. کنار آمدن و با آنها بودن ساده است. به ندرت کارها را سخت و جدی می‌گیرند و عموما در لحظه‌ی اکنون زندگی می‌کنند. آنها معمولا لباس‌های خودمانی و اسپورت می‌پوشند و درواقع برای تجربه‌گراها بیشتر جنس و بافت لباس و راحتیشان در آن اهمیت دارد.

photo_2018-03-17_16-45-57

در برقراری ارتباط باید بدانید که افراد با مشرب SP گفت و گوی دوستانه و غیر رسمی را می‌پسندند. راحت حرف می‌زنند و ممکن است آخر کلمات را ادا نکنند. هم‌چنین درونگراهایشان دوست دارند به جای صحبت کردن تفریح و کارهای فعالانه کنند.

یکی از ویژگی‌های تجربه‌گراها این است که آنها بیشترین آگاهی جسمانی را دارند و کارهای جسمانی را سریع‌تر از بقیه می‌آموزند و بیش‌تر از حد مورد نیاز انرژی مصرف نمی‌کنند. همچنین آنها خوش حالت راه می‌روند.

افراد با مشرب SP عموما علاقمند به مشاغلی هستند که در آن تنوع و تغییر زیاد باشد و برایشان چالش‌های متفاوتی همراه داشته باشد. محیط کار باید برایشان جذاب و پر انعطاف بوده و در آن بتوان خوش گذراند و قواعد و مقررات زیاد نداشته باشد. همچنین از علایق و سرگرمی آنها می‌توان به ورزش‌های فعال و مسابقه اشاره کرد.

می‌دانیم که میان چهار تیپ تجربه‌گرا (SP)، تفاوت‌هایی وجود دارد. در ادامه ابتدا شباهت‌های تمام ۴ تیپ را بیان کرده و سپس به تفاوت‌ها می‌پردازیم:

• اشتراکات تجربه‌گراها: عمل‌گرا، خونسرد، عینی، ملایم و یکنواخت، پر روحیه، واقع بین، وقتی کاری را یاد می‌گیرند که در آن مشارکت فیزیکی داشته باشند، معمولا ریسک پذیری بالایی دارند و راه جدید را بلافاصله انتخاب می‌کنند، به اکنون و کاری که می‌کنند دقت دارند.

photo_2018-03-17_16-46-03

• ESTP: کمتر به فکر نتیجه است، تاثیر اعمالش بر دیگران برایش مهم نیست، تکانه‌ای، استقبال از انواع شگفتی‌ها، بحث جدی و برنامه‌ریزی بی‌قرارشان می‌کند، ورزشکار ترین تیپ، علایق شخصی فراوان، حلال فوری مسائل، پر انرژی و اهل صحبت، عاشق لطیفه گفتن، دوستان فراوان.

ISTP: در بحران و اضطراب شدید تمرکزشان را از دست نمی‌دهند، ابتکار و سازگاری زیاد، طرز کار اشیاء و لوازم را می‌داند، در تعارضات میان‌شخصی مشکل دارد، اقدامات غیر منطقی انسان‌ها او را سردرگم می‌کند، دوست دارد به تنهایی کار کند، در کار مستقل بیشترین کارایی را دارد، آتش نشان، پلیس، خلبان و … مشاغل مورد علاقه آنهاست، صریح، صادق و خاکی، کنترل‌گر و بی‌احساس نیست، می‌خواهد به شکلی که دوست دارد زندگی کند، انرژی خود را صرف تغییر دادن دیگران نمی‌کند، به سختی می‌توان با او صمیمی شد.

• ESFP: بازیگر، سرگرم کننده، گرم و معاشرتی و دوستانه، شاداب، دوستان زیاد، عاشق تفریح و سرگرمی، در مرکز صحنه حضور دارد، اطرافیانش راحت و خندانند، سخت کارهایش را تمام می‌کند زیرا زیاد حواسش پرت می‌شود، تزئین محیط با اشیاء طبیعی را دوست دارد، علاقه وافری دارد که جذاب به نظر برسد، زندگی اجتماعی پر مشغله، برنامه ریزی نمی‌کند، تصمیم‌گیری برایش سخت است.

• ISFP: حساس و مهربان، کم حرف، تعهد به دوستان و خانواده، عمل دیگران برایش مهم است (به حرف توجه زیادی ندارد)، موضوعات را شخصی می‌کند، به راحتی تحت تاثیر ناراحتی دیگران قرار می‌گیرد، خصوصی، وسواس زیادی در انتخاب معتمدین دارد، نگرانی همه‌ی دنیا را دارد، کنجکاو، نیازهای دیگران را زود تشخیص می‌دهد، ابراز وجود نمی‌کند و کم‌تر از خود دفاع می‌کند، تلاش زیادی برای راضی نگه داشتن دیگران می‌کند، رنجش‌های خود را بروز نمی‌دهد و دربرابر صحبت صریح آسیب پذیر است، صبور و منعطف، به ندرت باورهای دیگران را انتقاد می‌کند، دربرابر تغییر مقاومت زیادی ندارد، کار در سکوت و پشت صحنه.

نویسنده

photo_2017-11-27_23-14-51
محمدصدرا مرادیان

آموزش دیده در خانه‌ی توانگری طوبی به مدیریت دکتر علیرضا شیری، بنیاد فرهنگ زندگی به مدیریت سید سهیل رضایی و گروه روان‌شناسی ژرف به مدیریت دکتر وحید شاه‌رضا
مشاور منابع انسانی شرکت «خانه‌ی نوآوری» و مدرس شخصیت شناسی

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه