سلسله مقاله های شخصیت شناسی 14-شناخت ادراکی‌ها

همان‌طور که گفتیم، افراد با شخصیت بینشی (یا NTها) مستقل‌ترین مشرب در بین مشرب‌های چهارگانه هستند. آنها اعتماد و تحسین دیگران را می‌خرند و برای صلاحیت و شایستگی خود بهای زیادی قائلند. به خودشان مطمئن بوده و به شدت می‌خواهند مورد احترام باشند (بخصوص احترام کسانی برایشان مهم است که در نظرشان انسانهای محترمی هستند). اگر دربرابر چالش تهدید آمیزی قرار بگیرند، ممکن است لحن پرخاشگرانه‌ای بگیرند.

 

 

در برقراری ارتباط باید بدانید آنها از سر و وضع خود برای نشان دادن موقعیت و قدرت فردیشان استفاده می‌کنند. همچنین از آموختن و به‌کارگیری کلمات پیچیده لذت می‌برند. برونگرایانشان در زمینه‌های کلامی و درونگرایانشان در زمینه‌های نوشتاری تبحر خاصی دارند.

 

افراد با مشرب NT عموما کارهایی با اهداف روشن‌فکرانه و دست‌آوردهای ملموس را دوست دارند. با تکنولوژی رابطه‌ی خوبی دارند و از کار با افراد با صلاحیت لذت می‌برند. اغلب در مشاغل مدیریتی سطح بالا، مشاور مستقل، کارهای حرفه‌ای کامپیوتری، دانشمند، وکیل، برنامه‌ریز استراتژیک، تحلیل‌گر مالی، روان‌پزشک و … دیده می‌شوند.

 

می‌دانیم که میان چهار تیپ ادراکی (NT)، تفاوت‌هایی وجود دارد. در ادامه ابتدا شباهت‌های تمام ۴ تیپ را بیان کرده و سپس به تفاوت‌ها می‌پردازیم:

• اشتراکات بینشی‌ها: منطقی و عینی هستند و توجه زیادی به تاثیرشان بر دیگران ندارند (احساسی نیستند) و در مجموع انسان‌هایی خصوصی هستند. آنها تحلیل‌گر و خلاقند و عاشق حل مسائل پیچیده و چالش‌های ذهنی می‌باشند. از علایق مشترک آنها رشد و اعتلای شخصی، آموختن مهارت‌های جدید و زبان‌های خارجی، خواندن سرگذشت انسان‌های موفق، نوارهای آموزشی، ورزش‌های انفرادی و .. است.

 

• ENTJ: رهبران ذاتی، توانمند در دادن اعتماد به نفس و احترام به دیگران، منطقی و عینی، صداقت از ارزش‌هایشان است، طفره نمی‌روند، توجه زیادی به تاثیرشان بر دیگران ندارند، احساسی نیستند، منتقد، ممکن است خودبین، متکبر و رئیس مآب به نظر بیایند، عجله در انجام کارهایشان دارند، ممکن است در موارد لزوم از دیگران قدردانی مناسبی نکنند، برنامه‌ریز عالی، خلاق و نوآور، شجاع در برخورد با تغییرات، کم‌تر چیزی آنها را می‌ترساند، اعتماد دیگران را می‌خرند، عاشق یادگیری، اغلب رفتار دوستانه و معاشرتی و پر انرژی دارند، چند پروژه را همزمان پیش می‌برند، تلاش‌گر، ممکن است زندگی شخصی را فدای کار کند.

• INTJ: بسیار متفکر، ارتباط دهنده‌ی قوی، نوآور و مبتکر، خلاق و خیال پرداز، کنجکاو و شجاع، علاقه به کار فیزیکی ندارد، عاشق حل مسائل پیچیده و چالش‌های ذهنی، معیارهای سطح بالا برای خود دارد، معمولا به خواسته‌هایش می‌رسد، انرژی‌اش را در دنیای ایده‌ها صرف می‌کند و از دنیای واقعی دور می‌شود، گاه از واکنش دیگران برداشت صحیحی ندارد، تمرکز قوی، ترجیح می‌دهد تنها کار کند، معمولا باورها و نظراتش را با کسی در میان نمی‌گذارد، سخت کوش و با اراده، سمج و خشک.

• ENTP: می‌تواند روی دیگران تاثیر بگذارد، معاشرتی و خوش مشرب، ریسک منطقی، اعتماد به نفس زیاد، شور و اشتیاق فراوان، متقاعد کننده‌ی خوب، توجه کم به جزئیات، علاقمند به قسمت خلاقانه‌ی کارها، علاقه به راضی کردن دیگران و محبوب بودن، صحنه گردان، دوستان زیادی دارد، بانمک و جذاب و اهل تعریف حکایت و جوک، مذاکره کنندگانی عالی، عمل‌گرا، منعطف و سازگار، احاطه به مقررات بازی دارد، کنجکاو، تصمیم‌گیری برایش سخت است، قاطعیت زیادی ندارد.

• INTP: منطقی و تحلیل‌گر، راه‌های بهینه را می‌یابد، روشنفکر و با فراست، عاشق چالش‌های خلاقانه، خوش فکر و با استعداد، اعتماد به نفس زیاد، با مباحث نه چندان جدی مکدر می‌شوند، به جزئیات کاری ندارند، سخن بی‌مورد را دوست ندارد، ممکن است متکبر به‌نظر بیاید، امکاناتی را می‌بیند که دیگران نمی‌بینند، کنجکاو و ریسک پذیر، مشتاق کسب علم، موفق در بسیاری زمینه‌ها، در روابط میان‌فردی مهارت زیادی ندارند، ایده پرداز و دور از دنیای واقعی، ریز بین و دقیق، مبتکر.

نویسنده

photo_2017-11-27_23-14-51
محمدصدرا مرادیان

آموزش دیده در خانه‌ی توانگری طوبی به مدیریت دکتر علیرضا شیری، بنیاد فرهنگ زندگی به مدیریت سید سهیل رضایی و گروه روان‌شناسی ژرف به مدیریت دکتر وحید شاه‌رضا
مشاور منابع انسانی شرکت «خانه‌ی نوآوری» و مدرس شخصیت شناسی

مطالب مرتبط

دیدگاه (1)

سلام وقتتون بخير
من مطالب پيچ تون رو خوندم فوق العاده بود
راستش من خيلي احساسي ام و زود به ادم ها اعتماد ميكنم.از طرفي هم خيلي زود عصباني ميشم راستش نميدونم بايد چي كار كنم؟

ارسال دیدگاه