سلسله مقاله های شخصیت شناسی 15- شناخت آرمان‌گراها

همان‌طور که گفتیم، افراد با شخصیت آرمان‌گرا (یا NFها) همدل‌ترین مشرب در بین مشرب‌های چهارگانه هستند. آنها بخصوص منعطف‌هایشان ممکن است حالت و قیافه‌ای نامتعارف و منحصر به فرد داشته باشند چرا که کمتر تحت تاثیر آداب و رسوم قرار دارند. برای آنها مطلوب به نظر دیگران رسیدن اهمیت ویژه‌ای دارد. به علت آنکه آنها ساکن دنیای احساسات(F) و تصورات(N) هستند، ممکن است در زمینه‌های مکانیکی و جسمانی بی بهره به نظر بیایند.

 

 

در برقراری ارتباط باید بدانید آنها به روابط خود با دیگران اهمیت فراوان می‌دهند و ممکن است سوالات خصوصی بپرسند و مسائل خصوصی خود را بیشتر از بقیه‌ی مشارب با دیگران در میان بگذارند. همواره لحنی دوستانه دارند مگر آنکه از طرف مقابل حس بدی بگیرند. در صحبت با دیگران سعی دارند با به چشم طرف مقابل نگاه کردن صمیمیت خود را برسانند. اگر با بی‌مهری مواجه شوند ممکن است رنجیده خاطر شوند.

شغلی رضایت افراد با مشرب NF را برمی‌انگیزد که «معنی» بخصوصی در خود داشته باشد. آنها باید به شغل خود ایمان و اعتقاد داشته باشند و تاثیر کارشان را ببینند. معمولا آنها در کارهای هنری، روان‌شناسی، مشاوره، مددکاری اجتماعی، تدریس (مسائل انسانی)، مربی‌گری و مدیریت منابع انسانی دیده می‌شوند.

می‌دانیم که میان چهار تیپ ایده‌آل‌گرا (NF)، تفاوت‌هایی وجود دارد. در ادامه ابتدا شباهت‌های تمام ۴ تیپ را بیان کرده و سپس به تفاوت‌ها می‌پردازیم:

• اشتراکات ایده‌آل‌گرا‌ها: موارد را شخصی می‌کنند، نیازهای دیگران را بر نیازهای خود مقدم می‌دانند، دارای ارزش‌های شخصی فراوان، تصمیم‎گیری منطقی برایشان سخت است و همواره در تصمیم‎گیری‌ها احساسات خود و دیگران را لحاظ می‌کنند، خلاق و هنرمندند، مهربان و راحت اند، در جستجوی معنا و هماهنگی درونی و بیرونی اند و حتی در روابطشان هم آرمانی فکر می‌کنند.

 

 

• ENFJ: حفظ هماهنگی در روابط برایش مهم است، درک احساسی بالا، توانا در شاد کردن دیگران، گرم و مهربان، دوستانه و راحت، خلاق و کمک کننده به دیگران، شاداب و بانشاط و پرشور، سخنورانی ماهر و حساس، تصمیمات منطقی برایشان سخت است، ممکن است بخاطر تلاش زیاد برای راضی نگه داشتن دیگران و قدردانی نشدن کلافه شوند، آرمانی در روابط، ممکن است صداقت را فدای هماهنگی کند، مولد و سازمان‌یافته، انرژی زیاد، اجتماعی، چند کار همزمان انجام می‌دهند.

• INFJ: حمیت و ابتکار و خلاقیت زیاد، کمک کننده به دیگران، مستمع بسیار خوب، صبور و حامی، همدل و دلسوز، آرام و ملایم در صحبت، توجه و مراقبت در پشت پرده، خود مختاری و استقلال برایش ارزش است، صادق و معتمد، رهبران الهام‌بخش، قضاوت کننده، نظرات دیگران را قبول ندارد، قاطع و سازمان‌یافته، برنامه ریز خوب.

• ENFP: توجه به احتمالات، کنجکاو و مشتاق و پر انرژی، دوستانه و مهربان، توجه به سرگرمی، کمتر به مقام و مقررات توجه دارد، خود را موجودی منحصر به فرد می‌داند، ابتکار زیاد در پیدا کردن راهی برای دور زدن قوانین، برای او غیر ممکن وجود ندارد، به جزئیات توجه ندارد، دوستی‌های طولانی و دوستان زیاد، ضعف در تصمیم‌گیری، کار کردن به تنهایی را دوست ندارد، مسائل را به دل می‌گیرد، گرم و صمیمی، متعهد و وفادار نسبت به دوستان.

• INFP: در جستجوی معنا و هماهنگی درونی، اگر از ته قلبشان راضی نباشد کاری را انجام نمی‌دهد، همخوانی اعمال و ارزش‌ها، همدل و دوست، ممکن است در نظر بعضی بی‌توجه به‌نظر برسد، احساسات عمیق باعث درگیر شدنش در جریانات مختلف می‌شود، شخصی‌سازی مسائل، خلاق و خیال‌پرداز، کنجکاو، عاشق هنر، دنباله‌روی جمع نیست، توجه به درون، واقع بین نیست، روزمرگی برایش کشنده است، گاهی نیاز به تنهایی دارد (فکر، خواندن و نوشتن).

نویسنده

photo_2017-11-27_23-14-51
محمدصدرا مرادیان

آموزش دیده در خانه‌ی توانگری طوبی به مدیریت دکتر علیرضا شیری، بنیاد فرهنگ زندگی به مدیریت سید سهیل رضایی و گروه روان‌شناسی ژرف به مدیریت دکتر وحید شاه‌رضا
مشاور منابع انسانی شرکت «خانه‌ی نوآوری» و مدرس شخصیت شناسی

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه